Březen v pohybu a tvoření pospolitosti se zajícem

V březnu přebírá otěže vlády zajíc. Po velmi intenzivním nástupu tygra v jeho plné popudlivé síle by nám mohl přinést trochu klidu. Potřebuje k tomu ovšem jednu důležitou a v této době velice křehkou esenci, kterou je bezpečí. Pro zajíce je středobodem světa jeho nora, ať už si pod ní představíme cokoli (rodina, práce, domov, prostor pro žití, společenství, rodná země…). A ve chvíli, kdy cítí, že je jeho nora v ohrožení, stává se z roztomilého chlupatého zvířátka nejstatečnější šelmou, která s mačetou v ruce poseká vše kolem sebe, jen aby svou noru ochránila. Můžeme teď jen s modlitbou na rtech věřit, že se nám pocit bezpečí vrátí a budeme březen moci prožít v klidnějších energiích zajíce, jako jsou měkkost a tvoření rodinná pospolitost.

Zajíc je totiž nesmírně společenský tvor, který z každého setkání dokáže udělat příjemnou společenskou událost. Miluje rodinnou pospolitost třeba v podobě nedělní poobědové siesty nad šálkem kávy a s kouskem domácí bábovky ve společnosti svých nejbližších. Protože v letošním roce bude velmi žádoucí přinášet do našich vztahů esenci novosti, nenajdeme lepší čas na noření se do stávajících rodinných vazeb a jejich prodchnutí novou svěží energií. Může jít o nové formy trávení společného času, nové nastavení vzájemné komunikace, odložení starých vzorců, které nám již neslouží, ale i nové uspořádání jednotlivých částí našich domovů. Je ideální doba pro jarní úklid a odložení všeho starého a nepotřebného, nefunkčního. V průběhu celého letošního roku nás více než kdy jindy může podpořit prostor našeho domova jako místa pro odpočinek a vzájemné spolubytí. Zajíc se rád obklopuje měkkými a chlupatými látkami, do kterých se rád chumlá a užívá si jemnosti doteku a tepla. Přinášejí mu pocit hřejivosti a bezpečí a také mohou nahradit dotyk blízkého člověka, když není zrovna na blízku. Zajíci jsou totiž přeborníci v hlazení a mazlení. Zkusme se sytit vzájemnými doteky prostřednictvím každodenních objetí nebo uvolňujících masáží.

Další zaječí nezbytností je pohyb. Můžeme toho využít při našich každodenních cestách a dopřát tělu co nejvíce chůze. A nemusíme zůstat jen u chůze, A nejen to, pojďme zkoušet nové pro naše tělo neznámé druhy pohybu. V čím větší hravosti budeme, tím víc nás to bude bavit.

I v březnu nás provází aktivní jangová rozpínavá síla dřeva, která nechává přírodu i naše těla probudit a rozkvést. Této energii patří v našich životech doba dětství, proto jsou děti neustále plné života, pohybu a zvídavých otázek.  Orgány, které s dřevěnou energií souvisí, jsou oči, nehty, šlachy, játra a žlučník. Proto právě teď nastává čas, kdy tyto orgány můžeme vyživit a podpořit jarní očistou. Játra potřebují volnost, a proto velmi ocení, pokud nebudou svírané v těsném oblečení. Nejen dětem, které trápí noční můry, prospěje volné noční oblečení bez stažení v pase. V našem jídelníčku by neměly chybět kyselé a hořké potraviny, čerstvé klíčky a bylinky, které najdeme v přírodě. Stejně tak zelená barva v jakékoli podobě, ať již v prostoru, na oblečení nebo na talíři, to vše se počítá. Zároveň je na vrcholu své fyzické aktivity tlusté střevo, které velmi ocení jak fyzickou formu očisty, tak psychické odložení všeho co nám již neslouží.

Mottem tohoto měsíce je POSPOLITOST, POHYB A NOŘENÍ