Březen v pohybu a s tvořením společenství se zajícem

V březnu přebírá otěže vlády zajíc. Díky tomu, že je letos i vládcem roku, by nám mohl přinést trochu klidnější a společenské atmosféry. Potřebuje k tomu ovšem jednu důležitou a v této době velice křehkou esenci, kterou je bezpečí. Pro zajíce je středobodem světa jeho nora, ať už si pod ní představíme cokoli (rodina, práce, domov, prostor pro žití, společenství, rodná země…). A ve chvíli, kdy cítí, že je jeho nora v ohrožení, stává se z roztomilého chlupatého zvířátka nejstatečnější šelmou, která s mačetou v ruce poseká vše kolem sebe, jen aby svou noru ochránila. Nezbývá jen doufat, že budeme březen i celý tento rok moci poznávat klidnější energie zajíce, jako jsou měkkost, tvoření a rodinná pospolitost.

Zajíc je totiž nesmírně společenský tvor, který z každého setkání dokáže udělat příjemnou společenskou událost. Miluje rodinnou pospolitost třeba v podobě nedělní poobědové siesty nad šálkem kávy a s kouskem domácí bábovky ve společnosti svých nejbližších. Protože v letošním roce bude velmi žádoucí přinášet do našich vztahů esenci novosti, nenajdeme lepší čas na noření se do stávajících rodinných vazeb a jejich prodchnutí novou svěží energií. Může jít o nové formy trávení společného času, nové nastavení vzájemné komunikace, odložení starých vzorců, které nám již neslouží, ale i nové uspořádání jednotlivých částí našich domovů. Je ideální doba pro jarní úklid a odložení všeho starého a nepotřebného, nefunkčního. V průběhu celého letošního roku nás více než kdy jindy může podpořit prostor našeho domova jako místa pro společenská setkávání. Zajíc se rád obklopuje měkkými a chlupatými látkami, do kterých se rád chumlá a užívá si jemnosti doteku a tepla. Přinášejí mu pocit hřejivosti a bezpečí a také mohou nahradit dotyk blízkého člověka, když není zrovna na blízku. Zajíci jsou totiž přeborníci v hlazení a mazlení. Zkusme se sytit vzájemnými doteky prostřednictvím každodenních objetí nebo uvolňujících masáží.

Další zaječí nezbytností je pohyb. Můžeme toho využít při našich každodenních cestách a dopřát tělu co nejvíce chůze. A nemusíme zůstat jen u chůze, A nejen to, pojďme zkoušet nové pro naše tělo neznámé druhy pohybu. V čím větší hravosti budeme, tím víc nás to bude bavit.

I v březnu nás provází aktivní jangová rozpínavá síla dřeva, která nechává přírodu i naše těla probudit a rozkvést. Této energii patří v našich životech doba dětství, proto jsou děti neustále plné života, pohybu a zvídavých otázek.  Orgány, které s dřevěnou energií souvisí, jsou oči, nehty, šlachy, játra a žlučník. Proto právě teď nastává čas, kdy tyto orgány můžeme vyživit a podpořit jarní očistou. Játra potřebují volnost, a je pro ně velmi důležité, aby nebyla svíraná v těsném oblečení. Nejen dětem, které trápí noční můry, prospěje volné noční oblečení bez stažení v pase. V našem jídelníčku by neměly chybět kyselé a hořké potraviny, čerstvé klíčky a bylinky, které najdeme v přírodě. Stejně tak zelená barva v jakékoli podobě, ať již v prostoru, na oblečení nebo na talíři, to vše se počítá. Zároveň je na vrcholu své fyzické aktivity tlusté střevo, které můžeme podpořit jak fyzickou formu očisty, tak psychickým odložení všeho, co nám již neslouží.

Mottem tohoto měsíce je POSPOLITOST, POHYB A NOŘENÍ SE DO MĚKKÉHO