Prosinec pod sněhovou taktovkou šmejdivé krysy

Vítejte v adventu, období spojeném se zimním slunovratem, kterým nás provází energie krysy. Je to tak trochu paradoxní vládkyně tohoto času, který nás zve k zastavení se, vnitřnímu rozjímání, vnímání svých kvalit i stínů a hledání jejich rovnováhy. A to je něco, co kryse vůbec není vlastní. Pro svou spokojenost potřebuje být totiž neustále v pohybu, zjišťovat co se kde šustne a veškeré informace okamžitě analyzovat, využívat ve svůj prospěch a šířit dál.

I proto vnímám období adventu jako velmi náročné na udržování vnitřní pozornosti. Přirozená potřeba využít tento čas k rozjímání a uzavření se před světem je narušována spoustou společenských událostí a pracovních aktivit, které přece „musí“ být do konce roku vyřešené. Zkusme si dovolit prožít letošní advent bez shonu a ruchu a s odvahou vyjít vstříc novým vnitřním prožitkům v útulném bezpečí našich domovů. Naučme krysu šmejdit v našich duších a domovech, aby nám pomohla odhalit a prosvětlit tmavá zákoutí a uvědomit si situace, které nám přinášejí do života pocity radosti a štěstí. Můžeme využít krysí umělecký talent na tvoření originálních vánočních dekorací, přání nebo si společně zazpívat vánočních písně. Jen pozor na velké a neuvážené nákupy. Krysa má tendence hromadit zásoby a ani přeplněný šatník nebo spíž ji nezastaví. Méně je někdy více. Pozor si dejme rovněž na skrytou krysí agresivitu schovávanou za masku netečnosti. Pokud se krysa rozhodne cokoli získat, neváhá k tomu využít jakékoli prostředky.

S energií krysy a vody je prostorově propojen vchod do našich domovů. Věnujme mu proto nyní svou pozornost. Vyzdobme si vstupní dveře tak, aby byly lákavou pozvánkou vstoupit dále. Navnímejme si prostor zádveří. Je to místo, kde po příchodu domů rádi spočineme? Dovolí nám plynout a přináší nám uvolnění? Pokud ne, je právě teď ten pravý čas věnovat tomuto zákoutí svou pozornost.

V prosinci stále ještě plyneme v energii vody. Kromě prohřívání těla v jakékoli podobě je důležité si dopřát dostatek odpočinku. Inspiraci si můžeme vzít v přírodě, která upadá do zimního spánku. Takže základními esencemi, kterými můžeme v prosinci podpořit naše zdraví jsou teplá a výživná jídla, dlouze tažené vývary, teplé čaje, ale i nahřívání nohou a oblasti beder a dostatek spánku, ke kterému jsou dlouhé zimní noci jako dělané.

Mottem tohoto měsíce je UVNITŘNĚNÍ, ZPOMALENÍ A ODPOČINEK