Květen s hadem v hlubinách svých pocitů

Po dračím dubnovém vyhlídkovém letu nad naším životem nám květen přináší opačný pohled. Had nás zavede do hlubin našeho srdce, kde budeme objevovat své pocity k sobě samým, svému okolí i ke všem událostem, které nás v životě provázejí. Dovolme si otevřít tuto pokladnici našeho vnímání, pořádně ji prozkoumat a ukázat světu všechny poklady, které objevíme.

Had je nesmírně citlivé zvíře, které tráví spoustu času prověřováním svého hlubokého vnitřního světa emocí. Jeho slabinou však je, že všechny své pocity pečlivě skrývá před svým okolím a nenechá ho do svého vnitřního světa nahlédnout ani ve chvíli, kdy potřebuje pomoc. Zkusme do těchto vzácných chvil hledání sebe vložit esence lehkosti a laskavosti a nenechme se odradit mnohdy zbytečně sebekritickým hadím hodnocením. Využijme tento čas ponořením se do našich pocitů i do pocitů druhých a sdílejme je. Můžeme tak objevit střípky naší opravdovosti a vzájemně se obohatit novými vhledy.

V průběhu celého měsíce se obklopujme otevřeností, pravdivostí a lehkostí. Tu nám také může zprostředkovat had prostřednictvím svého smyslu pro humor. Pokud se totiž dokážeme zasmát i sami sobě, naše prožívání pak získává úplně jiný rozměr. Had je rovněž milovníkem vědění a knih, ze kterých dokáže čerpat svou moudrost. Právě návštěva knihovny nebo četba dávno odložené knihy nám v květnu budou dělat skvělou společnost. Věřím, že pokud si v květnu dovolíme strávit dostatek času sami se sebou a svými pocity, pak se na letošní cestě ke své opravdovosti posuneme o velký kus dopředu.

S květnem přichází energie ohně. Do života nám přináší radost a smích, ale také výbušnost. Je propojen se srdcem. Ne náhodou právě v květnu, měsíci lásky, máme právě srdci věnovat speciální pozornost. Nejen vnímáním a sdílením svých pocitů, ale také přijímáním a odkládáním starých zranění a zacelením a laskavým pohlazením všech jizev, které patří minulosti. Nechme oheň ať spálí vše staré a nepotřebné a zároveň nám do života přinese nové inspirace. Letošní ohnivá energie je zesílena vstupem do dvacetiletí ohně a větrnou energií dřeva, proto je potřeba věnovat rovněž pozornost její kultivaci, aby se nám nerozhořel oheň, který už nedokážeme uhasit. Přemýšlejme proto nad přiložením každého pomyslného polínka do ohně emocí a vášní. Skvělým pomocníkem nám přitom bude voda ve všech svých podobách.

Ne náhodou je i období dospívání právě v energii ohně. Zkoušení nových věcí,vymezení se vůči světu, projevování svých emocí. Můžeme se na chvíli vrátit do této éry objevování světa a s mladickou otevřeností a nadšením rozhýbat své myšlenky i tělo nějakou zbrusu novou aktivitou. V kultivaci energie ohně nás velmi podpoří hořká chuť  řeřichy, salátů, kořenů pampelišky, mandlí, máku, kozích sýrů, až po kousek nevinného potěšení v podobě kvalitní hořké čokolády.

OTEVÍRÁM POKLADNICI SVÝCH POCITŮ A UKAZUJI SVÉ DARY SVĚTU